فارسی English 1398/05/28
اگر رویایی در سر داری به دنیا بیاورش و آن را زندگی بخش.
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
 
تازه های ترویج
پیوند ها

ورود به بخش کنترل پنل

مرکز روزانه رنگین کمان سپید با نگاه سلامت محور ، درصدد فراهم آوردن محیطی شاد و پویا می باشد.

بودن با گروه همسالان و پرداختن به فعالیت های مورد علاقه ی گروه ، توانمند شدن افراد و در نتیجه ایجاد حس رضایت از خود، مواردی است که در کلیه ی فعالیت های مرکز در نظر گرقته شده است.

فعالیت ها و کلاس های مرکز شامل : قرآن، یوگا، زبان، کامپیوتر، نقاشی، ادبیات، سوادآموزی، عکاسی، کلاس های تلقیقی یوگا زبان و غیره می باشد.

تجربه ی قصه نویسی نوه ها و مادربزرگ ها در کارگاه 4 جلسه ای " با هم " مرکز روزانه رنگین کمان سپید

در راستای برنامه های " ارتباط میان نسلی" رنگین کمان سپید، در آغاز تابستان، این مرکز کارگاهی در فضای باز،  با هدف ارتباط میان نوه ها، مادربزرگ ها و طبیعت برگزار نمود و یکی از برنامه های خلاق این کارگاه 4 روزه،  نوشتن قصه توسط نوه ها و مادربزرگ ها بود.

قصه ها در این کارگاه هر بار با یک "حس"  آغاز می شدند.

یکبار با حسی که نوه و مادربزرگ از بودن با هم داشتند و روزی با حسی که از لمس کردن عناصری از طبیعت با چشمان بسته می کردند، حسی که نرمی برگ و زبری چوب،  سنگینی سنگ و سبکی صدف در دستانشان از خود به جای می گذاشت و هر حس برای مادربزرگ ها خاطره ای و برای نوه ها تخیلی را بیدار می کرد که آن را با جمع در میان می گذاشتند.

سپس نوه ها و مادربزرگ ها در "دفتر کار"ی که مرکز همراه هر زوج کرده بود، کلماتی را که آن حس به یادشان می آورد ، ثبت می کردند و پس از آن این کلمات جدا جدا که چون بارش ای از باران بر صفحات دفتر نشسته بودند به هم می پیوستند و قصه ای واقعی یا تخیلی را می ساختند .

قصه ای که پاره ای از وجود  نوه و پاره ای از وجود مادربزرگ را در خود داشت.  

معجزه ی قصه نویسی این کارگاه در یاری ای بود که این نوه ها و مادربزرگ ها  بهم می رساندند.

جملات نوه 5 ساله ای به دست مادربزرگ اش دانه به دانه نوشته می شدند و قصه های مادربزرگ کم توانی با سواد نوه ی نو آموخته اش  بر صفحه کاغذ می آمدند. سیالی خیال ذهن نوه ای گیر های ذهنی مادربزرگی  را باز می کرد و صبر مادربزرگ،  هزار راه را  برای جلب نوه اش به  قصه نویسی می پیمود.

و در پایان این قصه ها بودند که چون سنتی کهن توسط مادربزرگ ها و نوه ها، در حلقه ی جمع خوانده می شدند و آغازگر بازی ذهن ها بودند. 

ارتباط میان نسلی - کارگاه چهار جلسه ای " با هم" - 17 تا 28 خردادماه

مرکز روزانه رنگین کمان سپید از 17 تا 28 خرداد کارگاه 4 جلسه ای "با هم " ویژه مادربزرگ و نوه  را در فضای باز و همراه با برنامه های ترکیبی خلاق برگزار نمود.

ارتباط میان مادربزرگ ها و نوه ها و ارتباط آنها با طبیعت یکی از اهداف اصلی این کارگاه بود.

 

 

مراسم کلنگ زنی ساختمان جدید رنگین کمان سپید

در تاریخ نوزدهم خرداد ماه 1393 کلنگ ساختمان جدید مرکز توانبخشی روزانه رنگین کمان سپید در زمینی واقع در منطقه چیریان اصفهان که توسط فرد خیری به این مرکز اهدا شده بود، بر زمین خورد.

این مراسم اولين كلنگ كاري دكتر سعید صادقي مدیر کل بهزیستی استان اصفهان همزمان با ولادت حضرت علي اكبر(ع)، بمنظور ايجاد مركز توانبخشي سالمندان رنگين كمان سپيد بود که با حضور معاون توانبخشي و جمعي از كارشناسان بهزيستي استان اصفهان و انجمن سالمندان، کانون بازنشستگان، مسئولین مراکز فرهنگی غیر دولتی، خیرین و تعدادی از اعضاء پیشکسوت مرکز رنگین کمان سپید برگزار گردید.

در ابتدا دكتر صادقي ، ضمن تبريك اعياد شعبانيه و تبريك روز جوان و تكريم و احترام به تمامي پدربزرگ و مادربزرگ ها كه همان سالمندان جامعه مي باشند.گفت:امروز كلنگي بر زمين خورد، براي آسايش عزيزاني كه جوانيشان را در راه پرورش جوانان، دلير مردان و مديران امروز به پيري رساندند.

دكتر سعيد صادقي ،  با تاكيد بر اين كه  باید در ارتباط گیری و محبت به سالمندان تلاش و سعی‌ وافری داشت تا كمبودي را احساس نکنند، گفت: آشنا کردن سالمندان  با نیازهای روحی، روانی و جسمی دوران سالمندی و تغییر نگرش نسبت به این مرحله از زندگی امري ضروري است.

سرپرست بهزيستي استان اصفهان،  در ادامه با بيان اينكه امروزه توانبخشي سالمندان از نگاه سنتي يعني نگهداري افراد ناتوان به نگاه علمي و توانبخشي جديد تغيير نموده است، گفت: آموزش ميانسالان براي جلوگيري از بحران هاي اجتماعي اهميت بالايي دارد و بايد در اين زمينه گام هاي موثري برداشته شود.

در ادامه خانم نیلوفر هرندي زاده، مدير مركز روزانه توانبخشي رنگين كمان سپيد گفت: ما امروز دور هم جمع شده ايم تا ادامه كار ارائه خدمت به سالمندان را در بعد وسيع تر و در فضايي با امكانات بهتر ادامه دهيم. وي در  ادامه افزود: سال ها تنها "سالمندی سالم" دنبال می شد اما سازمان بهداشت جهانی واژه اختصاصی تری با عنوان "سالمندي پويا" مطرح نموده است، اصطلاحی که  برای بیان و القای مفهومی اختصاصی تر از " سالمندی سالم" و نیز برای شناخت عواملی علاوه بر مراقبت های بهداشتی که بر چگونگی پیری افراد و جوامع اثر می گذارند، به کار گرفته می شود.

سالمندی پویا  یعنی فرآیند بهینه سازی فرصت‌ها برای سلامتی، مشارکت و امنیت به منظور افزایش کیفیت زندگی افراد رو به سالمندی است.

هرندي زاده در ادامه گفت: ما در صدد هستيم فضايي را ايجاد كنيم تا علائق و توانمندي سالمندان را شناسايي و اين توانمندي را پرورش داده و به شكوفايي برسانيم. وي افزود ما رنگین کمان سپید را در سال 1383 با نگاه ایجاد یک "مهد سالمند" تاسیس نمودیم كه امروزه يكي از ملزومات زندگي سالمندي می باشد.

در پایان یکی از اعضای پیشکسوت رنگین کمان سپید از تاثیری که آمدن به این مرکز بر روند زندگی او گذاشته است صحبت نمود.

یوگا در طبیعت باغ غدیر

صبح سه شنبه 16 اردیبهشت ماه، دو کلاس یوگای مرکز، به منظور استفاده  از هوای  دلپذیر بهاری و فضای سبز، در باغ غدیر برگزار گردید . برنامه با گشتی در باغ آغاز شد و پس از آن  به مدت 30 دقیقه  حرکات  یوگا  انجام گرفت .

در پایان، مدیتیشن " کره زمین – مادر "  با هدایت خانم بیضایی اجرا شد  و در پایان شرکت کنندگان  10 دقیقه ای در باغ به پیاده روی پرداختند.

کارگاه " یوگای مادربزرگ و نوه " در مهدکودک ریحانه

چندین سال است که مهد کودک و پیش دبستانی ریحانه  با مدیریت سرکار خانم میرخلف و مرکز روزانه رنگین کمان سپید، کارگا ه ها و اجرا های مشترکی را با هم برگزار می نمایند و همدلی و همراهی مدیریت این دو مرکز و کادر آنها همیشه، هموار کننده و شیرینی بخش این  برنامه های مشترک بوده است.

همکاری های مهد ریحانه با کودکان خردسالش و مرکز رنگین کمان سپید با مادربزرگ هایش انگار دو سوی مسیر زندگی انسان را به هم پیوند می زنند.

مشابهت ها ی دو گروه سنی، خردسال و سالمند،  که این دو مرکز با آنها کار می نمایند همواره قلب  این دو مرکز را بهم نزدیک نموده  و این امکان را برای "ریحانه" و "رنگین کمان سپید"  فراهم می نماید تا با کنار هم قرار دادن  تفاوت های این دو گروه سنی ، عادات جدید را در گروه سنی مخاطب خود ایجاد و تقویت نمایند.

جوانی و لطافت خردسالان و پر تحرک بودن و حرارت وجودیشان با آرامش و پایداری وجود سالمندان در می آمیزد و هر دو را سیراب از انرژی و احساس های جدید می نماید.

سالهاست که مرکز رنگین کمان سپید کلاس ها و کارگا ه های متنوعی را برای ایجاد و تقویت ارتباط میان مادربزرگ ها و پدر بزرگ ها و نوه ها یشان طراحی و اجرا می کند که یکی از مهمترین آنها برگزار ی برنامه های یوگا مشترک میان مادربزرگ ها و نوه هاست.

درتاریخ 24 فروردین ماه با دعوت و برنامه ریزی صمیمانه مهد ریحانه،  مرکز رنگین کمان سپید در این مهد کارگاه 12 نفری برگزار نمود که وجود پر تحرک خردسالان این مهد را در کنار وجود آرامش بخش مادربزرگان آنها قرار داد.

 

یلدا و سنگ های قصه گو

شب یلدا در راه بود و شب شمار یلدایی رنگین کمان سپید بر دیوار مرکز نصب شد و هر روز ، با شمارش معکوس یک شب به شب یلدا نزدیک تر می شد!

در این زمانه نام شب یلدا معمولا هندوانه، انار، آجیل و تشریفات آن را به ذهن می آورد و یادمان می رود که این شب ، شب مادربزرگ ها و پدربزرگ ها و شب قصه است . قصه هایی خلاق که همه را با خود به دنیای خیال خود می کشد.
رنگین کمان سپید از دو هفته مانده به یلدا سعی کرد با گذاشتن کارگاه های "سنگ های قصه "  فضای قصه گویی را به میان مادربزرگ ها و مادران خود بکشد.

اعضا  و پرسنل مرکز در این دو هفته بیشتر کنار هم نشستند و همدیگر را در داستان هایشان غرق نمودند . آنها سنگ ها در دست گرفتند ، لمس کردند و بر رویش نقش کشیدند. جالب بود که هر نقش، دیگری را با خود به سوی  داستان و خاطره ای می کشید و آرام آرام داستان های جدید بافته می شد.


ایده کارگاه "سنگ های قصه " با مطلبی از سایت "کتابک" آغاز شد. در سایت "کتابک" در قسمت کارگاه های قصه گویی مطلبی با عنوان  "تشویق کودکان به داستان گویی با کاردستی هایی از سنگ و رنگ" داده شده بود و دیدن تصاویر سنگ های جادویی قصه و خواندن آن مطلب کافی بود تا ما را برای پیدا کردن سنگ به بستر خشک رود خانه زاینده رود بکشاند.
در پایان به اعضا مرکز پیشنهاد شد با نوه های خود بر روی سنگ های مختلف نقاشی کنند و شب یلدا، سنگ ها را در ظرفی بچینند و همه ی خانواده همراه هم با آنها قصه بسازنند و گرمای قصه گویی را به  جمعشان بکشانند.

با سایت کتابک بیشتر آشنا شویم : http://ketabak.org

منبع : " تشویق کودکان به داستان گویی با کار دستی هایی از سنگ و رنگ " ، http://ketabak.org/tarvij/node/3109

برگزاری کلاس های ویژه "یوگای مادربزرگ و نوه"

  مرکز روزانه رنگین کمان سپید کلاس های ویژه "یوگای مادربزرگ و نوه" برگزار می کند.

این مرکزدر راستای دستیابی به یکی از اهداف خود که همانا تقویت پیوند میان نسلی می باشد، از سال 1390 به همت خانم مریم بیضایی مدیر گروه یوگای مرکز، برای اولین بار کلاس های ویژه ای تحت نام "یوگای مادربزرگ ونوه" طراحی نمود.

این مرکز پیش از این نیز به منظور نیل به این هدف، برنامه هایی چون بازی های مادربزرگ و نوه ، ساخت اسباب بازی و عروسک های قدیمی توسط این دو نسل ، انتقال دانش خانگی توسط مادربزرگ و پدربزرگ به نوه مثل شیرینی پزی ، دوخت های ساده ، تعمیر دوچرخه و ... برگزار نموده است .

در "یوگای مادربزرگ و نوه" آغوش مهربان مادربزرگ ، رشد عاطفی کودک را سبب شده و کودکی کردن نوه، باعث نوازش و بیداری کودک درون مادربزرگ ، می شود.

تا کنون جهت معرفی بیشتر یوگای مادربزرگ و نوه ،رنگین کمان سپید در پیش دبستانی " ریحانه" و دبستان " پرسش " برنامه هایی اجرا نموده است.

دور جدید کلاس "یوگای مادربزرگ ونوه" روزهای یکشنبه و سه شنبه  ساعت 5 تا 6 عصر ، برگزار می گردد.

شروع  کلاس سه شنبه 12/9/92 می باشد.

در صورت تمایل به ثبت نام در کلاس و یا کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با شماره 6271678 تماس حاصل نمایید.

                                                    

یک هفته با هم بودن

یک هفته با هم بودن، با هم گفتن و خندیدن، با هم آمدن و رفتن، با هم شاهد شگفت زدگی مردم بودن،

چون رویائی شیرین در زندگی مان ثبت شده است.

 

 

 

 

 

 

سبزگردد شاخساران کهن

اولین نمایشگاه هنر سالمندان
آثار هنرجویان مرکز روزانه رنگین کمان سپید
 

زمان 30 شهریور تا 3 مهر
ساعت : 8 تا 10 صبح ها و 5 تا 8 بعد از ظهرها

 
تا پایان نمایشگاه فقط 2 روز دیگر مانده
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

فعالیت ها

 هـمان گونه که در صفحه اول به اجمال تـوضیح داده شد فعالیت های موسسه عمدتا شامل دو بخش می باشد. که در این صفحه بنا داریم آنها را توضیح دهیم.


الف _  بخش کلاس ها :


مـراجعین ایـن بخش تمایل دارند در یک یا دوکـلاس موسسه ثبت نام نمایند. در هر کلاس افراد با هم سن و سالان خود با نیازها و توانایی های مشترک شرکت می کنند. این اشتراک نه تنها همدلی و دوستی بیشتری بین افراد پدید می آورد بلکه باعث می شود یادگیری آسان تر و دلنشین تر گردد.


1- کلاس قرآن : یک روز در هفته روزهای یکشنبه برگزار می گردد. در هر جلسه 4یا 5 آیه خوانده می شود و سپس ترجمه و توضیحی درباره آن داده می شود. توضیح کلمات کلیدی و عینی کردن آن نیز جزو برنامه است. در توضـیح این کلاس هـمین بـس که از زبـان بسـیاری از شـرکت کنندگان می شنویم که می گویند مدتها بود دنبال چنین کلاسی می گشتیم و آن را این جا یافتيم.


علاقه مندان می توانند پس از عضویت در موسسه، به طور رایگان در کلاس شرکت کنند.


2- کلاس یوگا : جهت برگزاری کلاسی که بتواند ضامن سلامتی جسمی وروحی افراد باشد، موسسه یوگا را مناسب ترین فعالیت تشخیص داده است. یوگا فعالیتی است که نه تنها بر جسم افراد تاثیرات مثبت دارد بلکه بر روح و روان آنها نیز اثر می گذارد. جسم و ذهن را هماهنگ می سازد و آرامش روحی را به همراه دارد. این کلاس دو روز در هفته برگزار می گردد. شرکت در این کلاسها برای بسیاری از افراد بهبود خواب شبانه، تقلیل قرص های اعصاب و فشار خون و آرامش روحی را به همراه داشته است.


3- کلاس ادبیات : با توجه به شعار سال 88 موسسه رنگین کمان سپید که ((دانایی توانایی است)) و بمنظور عملی کردن آن ، کلاسهای ادبیات بنا به نیاز و خواسته ی اعضاء تشکیل شد.


وقتی از کلاس ادبیات سخن میگوییم منظور درس ادبیات رایج نیست بلکه استفاده از شیوه جدیدی است که با مشارکت خود دانش آموزان شکل گرفته بنابراین برای هر گروه کلاسی شیوه خاصی پیدا میکند. بنیان چنین ادبیاتی از زندگی خود آنها، از کودکیشان ، آرزوها و امیدهایشان، تلاشهایی که در فراز و نشیب ها کرده اند، ترانه ها و لالاییها که برای کودکانشان خوانده یا سروده اند، ارتباطشان با طبیعت و نقشی که در جامعه داشته اند مایه گرفته. بنابراین ویژگی چنین ادبیاتی در عین داشتن قانونمندی های خود اینست که برای هر فردی و هر گروه سنی به شکلی در می آید، خودجوش است و انگار از سرزمینهای بکر و ناشناخته و مهجور مانده می آید و درعین حال که آموزشی صورت میگیرد بسیار شگفتی آور و شور انگیز است.


اهداف کلاس ادبیات:


1-   خوب شنیدن و خوب بیان کردن


2-   نوشتن و گشودن گره های روانی و تخلیه شدن


3-   یادآوری و تقویت حافظه با ایجاد حسهای کودکی


4-   ارتقاء خواندن و نوشتن


5-   ارتباط با گذشته های فرهنگی و تاریخی خود


6-   ایجاد ارتباط نوین با جهان پیرامون، با نوه ها ، نتیجه ها و با دیگران.


7-   لذت بردن، شاد بودن و حفظ اعتماد به نفس


8-   آموختن در آزادی و بدون فشار


 موسسه در ارزیابی سال 88 که از کلاس ادبیات انجام داد و با به اجرا در آمدن نمایشنامه ای از آثار احمد رضا احمدی در شب یلدا و با برگزاری نمایشگاهی از کتابهای ساخته شده بدست خود آنها -که همه بالاتر از چهل ساله ها بودند – دریافت که توانسته اند نه تنها ساعات لذت بخشی را با هم بگذرانند و نه تنها توانسته اند ارتباطهای جدید با همدیگر و با نسلهای قبل و بعد از خود به وجود آوردند بلکه با آفرینش تصور جدیدی از خود زندگی تازه ای را شروع کنند.


4- کلاس زبان و کامپیوتر : آشنایی با کامپیوتر به عنوان وسیله ای که از ورودش به کشور ما چندان زمانی نمی گذرد مورد نیاز همه می باشد. و ارتقاء سطح زبان انگلیسی نیز برای اکثر افراد حتی در سنین بالا مورد نیاز است. آموختن این دو علم گام مهمی است در جهت ارتقاء ارتباط فرد با جامعه بخصوص جوانان، و ارتباط با مردم سرزمین های دیگر.


کـلاس کامپیوتر هم اکنون در دو سطح ویندوز و اینترنت تدریس می گردد و هر کدام دو روز در هفته می باشد. جهت شرکت در کلاسهای زبان، علاقمندان پس از امتحان تعیین سطح، در یکی از سطوح پذیرفته شده ثبت نام می نمایند. این کلاسها نیز دو روز در هفته برگزار می گردد. در ضمن جهت استفاده کاربردی مطالب آموخته شده، گروه زبان موسسه اقدام به برگزاری گردشگری های زبان نموده است که هر فصل یک بار برگزار می گردد و تاثیر بسیاری در ایجاد انگیزه بیشتر برای یادگیری داشته است.


4- کلاس های هنری : هنر فعالیت موثر و سودمندی است که می تواند احساسات ناخوشایند را از فـرد دور کند و در عوض برای او حس رضایت، لذت و ایـجاد روحیه مثبت به ارمغان بیاورد. هنر می تواند تنش ها و استرس ها را به حداقل برساند، هنر در ایجاد و بازیابی روحیه اعتماد به نفس کمک شایانی می باشد حس رضایت از خود که گامی مهم در رسیدن به خود شکوفایی است هنگام پرداختن به هنر به وجود می آید.


در این راستا موسسه توانسته با همکاری معلمان کارآزموده، کلاس ها و برنامه های هنری را دایر کند این کلاسها عبارتند از : نقاشی، آواز، موسیقی، گل کاری و....... هنرهای دستی ( چیدمان هفت سین، چهل تیکه، ساخت اسباب بازی های کهن و.....). هر کدام از این کلاس ها ترم بندی جداگانه دارد و علاقه مندان جهت اطلاعات بیشتر می توانند با موسسه تماس بگیرند.


ب- بخش روزانه


در سـنین بالای 50 و 60 بسیاری از افراد، فرزندان را به خانه بخت فرستاده اند و دوران تنهایی را می گذرانند در این شرایط وجود محیطی شاد و دوستانه که آنها بتوانند ساعاتی از روز را در کنار دیگر هم سالانشان بگذرانند می تواند بسیار لذت بخش باشد. به منظور پاسخگویی به این نیاز، موسسه برنامه ای طرح کرده است که افراد بتوانند از صبح تا ظهر در موسسه حضور داشته باشند. در این مدت برای آنها فعالیت هایی دلنشین، شاد و فرح بخش تدارک دیده ایم. تعدادی از این فعالیت ها همانهاست که به صورت کلاس ارائه می گردد. با این تفاوت که روش اجرا بنا به سن و توانایی، در این بخش به گونه ای ویژه ارائه می شود.


در این بخش، از فعالیت های ورزشی، هنری و تفریحی بیشتر استفاده می گردد. به مناسبت های مختلف جشن و مجلس شادی برگزار می شود. پخت آش و نیز برپایی نمایشگاه از فعالیت های خود افراد، کلاس سواد آموزی و کتاب خوانی نیز برپا می شود. بخش روزانه با یک میان وعده مناسب نیز همراه است که باعث گرم تر و دوستانه تر شدن محیط می گردد.


یکی از فعالیت های مهم در این بخش، قسمت یادآوری خاطرات و تقویت حافظه می باشد که با همت و یاری مالی و فکری دوستان، توانسته گام های مهمی بردارد. جمع آوری خاطرات شفاهی افراد در مورد تحصیلات، ازدواج و سفرهای گوناگون قسمتی از فعالیتی بوده است که در این بخش انجام گرفته. کتابـی به نام «دفتر زندگی من» که به صورت دفـتر خاطراتی با سر فصل های معین می باشد و انتشار کتاب «کاوشی در تحصیلات  زنان در رابطه با نقش خانواده های آنان در تحصیلات نوین - سالهای تحصیلی 1300 تا 1340 شمسی» دونمونه از فعالیت های این بخش است که به چاپ رسیده. کتاب بعدی «خاطرات حج» می باشد که اکنون مراحل پایانی خود را می گذراند و به زودی منتشر خواهد شد.


بقیه فعالیت های موسسه هر کدام در صفحات گوناگون سایت به تفصیل توضیح داده شده است. این فعالیت ها عبارتند از : گردهمایی، گردشگری، انتشارات، کتابخانه، نمایشگاه و فروشگاه.


در قسمت «یادگاری ها» شما می توانید حرفهای مراجعین با ما را بشنوید. در قسمت گالری عکس عـکس ها یی از فعـالیت ها را می بینید و در قسمت لینک ها، ما شما را به مراکزی که به نوعی فعالیت شان با فعالیت ما هم سویی دارد آشنا می سازیم.


شعار همیشگی ما این است «اگر رویایی در دل داری به دنیا بیاورش و آن را زندگی بخش».


و خوشـحال می شـویم که بـتوانیم در «به دنـیا آوردن ایـن رویا» دسـت در دست آنانی نهیم که رویایشان با ما هم سو است.

1 , 2 , 3 , 4 ,
 
 

   آدرس: صفهان - جاده آبشار سوم - بلوار اشکاوند - بعد از پل راه آهن - ابتدای چریان - کوچه شهید جمشیدی ( یخچال) - پلاک 898

تلفن : 38583449- 031

موبایل مرکز : 09036005996

تلگرام :https://t.me/mahdesalmand

اینستا :https://www.instagram.com/ranginkamanesepid

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به موسسه رنگین کمان سپید می باشد.