فارسی English 1400/01/27
اگر رویایی در سر داری به دنیا بیاورش و آن را زندگی بخش.
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
 
تازه های ترویج
پیوند ها

ورود به بخش کنترل پنل

مرکز روزانه رنگین کمان سپید با نگاه سلامت محور ، درصدد فراهم آوردن محیطی شاد و پویا می باشد.

بودن با گروه همسالان و پرداختن به فعالیت های مورد علاقه ی گروه ، توانمند شدن افراد و در نتیجه ایجاد حس رضایت از خود، مواردی است که در کلیه ی فعالیت های مرکز در نظر گرقته شده است.

فعالیت ها و کلاس های مرکز شامل : قرآن، یوگا، زبان، کامپیوتر، نقاشی، ادبیات، سوادآموزی، عکاسی، کلاس های تلقیقی یوگا زبان و غیره می باشد.

9 مهر روز جهانی سالمند گرامی باد

9 مهر روز جهانی سالمند گرامی باد

 

مرکز روزانه رنگین کمان سپید 6 ، 7 ، 8 مهر در کنار خانه هنرمندان این روز جهانی را جشن گرفت. 

 

با هم در پارک ورزش کردیم واز شادابی هوای خنک پاییزی وجودمان را لبریز کردیم.

 

 

از شهرمان گفتیم و خاطراتی که از محله ها و کوچه پس کوچه هایش داشتیم.

خاطرات مشترک ما را به هم پیوند داد و به هم دلبسته مان کرد.

 

لذت دردست گرفتن قلمو و ترکیب کردن رنگ ها را چشیدیم و از شگفتی آنچه خلق کردیم، به وجد آمدیم. 

 

آن روز که برای اولین بار جرات کردیم قدم به کلاس زبان بگذاریم باورمان نمی شد که امروز اینقدر راحت در پارکی گردهم بشینیم و زیر نگاه دیگران، جملات و کلمات انگلیسی را برزبان آوریم. از اشتباه کردن نترسیم و بارها و بارها تکرار کنیم تا کلمات در ذهنمان ماندگار شوند و روان تر بر زبان آیند.  

 

و چه لذتی داشت جمع خوانی، گوش تیز کردن برای شنیدن داستانی، با هم درباره آن گفتن و شنیدن.

کاری که مدت ها بود تجربه اش نکرده بودیم و شیرینی اش را از یاد برده بودیم.

 

گردهم نشستیم و دوباره دستانمان را با میل و کامواهای رنگارنگ آموخته کردیم. ما این بار بافته هایمان را بر تن درختی پوشانیدیم تا هنر دستمان محافظ طبیعتمان شود و آن را از ناملایمت ها حفظ کند.

 

بازی گوشانه حروف را کنار هم چیدیم و لذت آفریدن کلمات و جملات را تجربه کردیم.

 

در این جشن نوه ها هم همراه مان بودند تا بار دیگر این ارتباط شیرین را مزمزه کنیم و برای هزارمین بار از این دوست داشتن لبریز شویم و در تجربه ای جدید حامی هم باشیم.

دستانمان به هم قوت دهند و چشمانمان انرژی حرکت و تجربه کردن چیزهای جدید را در وجود دیگری بدمد. 

مرکز روزانه رنگین کمان سپید برگزار می کند: " فردایی برای همه "

روز جهانی سالمند را گرامی می داریم

 

مرکز روزانه رنگین کمان سپید برگزار می کند:

فردایی برای همه

 

 

زمان 6 و 7 و 8 مهر ماه 1393

در دو نوبت : 

صبح ها 9 تا 12

عصر ها 16:30 تا 18:30

مکان: خیابان آبشار اول - خانه هنرمندان

 

برنامه ها :

کارگاه های متنوع و لحظات خوش

برای مادربزرگ ها، پدربزرگ ها و نوه  ها

مصاحبه خبرگزاری ايسناي منطقه اصفهان با مدیران مرکز روزانه رنگین کمان سپید با عنوان "خانه‌ای رنگین کمانی برای مو سپیدها "

مصاحبه  خبرنگار ايسناي منطقه اصفهان، سرکار خانم ليلا شهبازيان با مدیران مرکز روزانه رنگین کمان سپید

در ادامه متن کامل گزارش که در سایت ایسنای اصفهان به لینک زیر درج شده است، قرار داده شده است. 

لینک اصلی خبر در سایت ایسنای اصفهان

 

متن اصلی خبر:

خانه‌ای رنگین کمانی برای مو سپیدها 

زنگ آخر است، آن‌هایی که کلاسشان تمام شده در حال خداحافظی از همکلاسی‌ها و کارکنان مرکز از پله‌ها پایین می‌آیند و خوشحال و لبخندزنان راهی خانه هایشان می‌شوند. کلاس یوگا برپاست و مربی و شاگردان در حال انجام حرکات ورزشي هستند. در کلاس را که باز می‌کنی شور، شادی و سفیدی به سویت هجوم می‌آورد. در کلاس زبان هم علاقه و شور یادگیری در چشمان شاگردان موج می‌زند.

اینجا یک آموزشگاه یا مرکزی فرهنگی و هنری که شاگردان آن دختران نوجوان و جوان باشند نیست؛ اینجا «مرکز رنگین کمان سپید»، نخستین مرکز روزانه آموزشی، توانبخشی ویژه میانسالان و سالمندان است که بانوان میانسال و سالمند در آن کار با کامبیوتر و اینترنت را می‌آموزند، در کلاس زبان، یوگا، نقاشی، عکاسی، ادبیات و ... شرکت می‌کنند و برنامه‌های گردشگری مرکز را از دست نمی‌دهند.

اینجا خبری از افسردگی که در کوچه پس کوچه‌ها و خیابان‌های شهر جولان می‌دهد نیست، اینجا رنگ می‌یبنی و شادی و امید. کافیست ساعتی را در این خانه بگذرانی تا آنقدر انرژی به سویت سرازیر شود که حیرت کنی و تا چند روز این همه نیرو را با خود به این طرف و آن طرف ببری.

«رنگین کمان سپید» را نیلوفر و مرجان هرندی زاده که عشق و احترام به سالمندان در کلام، نگاه و رفتارشان نشسته با همراهي مادرشان نفيسه نفيسي در بهمن 80 تاسیس کردند و این مرکز از سال 1384 تاکنون با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی کشوربا برنامه‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، ادبی، هنری و گردشگری خودپذیرای میانسالان و سالمندان است.

«رنگین کمان سپید» همچنین در سال 1390 موفق به اخذ گواهینامه مدیریت کیفیت ISO9001/2008   شده و در سال 1391 نیز جایزه نهاد مروج علم از انجمن ترویج علم ایران را دریافت کرده است.

نیلوفر 53 ساله، مدیر مرکز و دانشجوی کارشناسی ارشد مدیریت اجرایی است. مرجان نیز 51 سال دارد، او که پرستار بود و چند سالی را در دانشگاه تدریس کرد سال‌هاست که در رنگین کمان سبپد فعالیت می‌کند.

 آنچه در زير مي خوانيد گفت‌وگوی خبرنگار ايسنا-منطقه اصفهان با این دو خواهر است:

چه شد که تصمیم گرفتید «مرکز رنگین کمان سپید» را تاسیس کنید؟

نیلوفر: پدربزرگم که از پزشکان سرشناس اصفهان بود و شخصیت علمی و مذهبی قابل توجهی داشت تاثیری زیادی بر زندگی من و خواهرم گذاشت. دوران بازنشستگی او ما را به این فکر انداخت که به هر حال همه مردم روزی به این دوره می‌رسند، چرا به جای خانه نشینی در این سن و سال، افراد نباید یک دوره پویا را پشت سربگذارند. ما معتقد بودیم این وظیفه جامعه است که مراکزی را ایجاد کند که افراد مسن بتوانند دوران سالمندی نه تنها سالم، بلکه پویایی داشته باشند و چه بسا توانایی‌هایی را که تاکنون در آن‌ها کشف نشده، بشناسند. این مسائل باعث شد تا من و خواهرم «رنگین کمان سپید» را تاسیس کنیم؛ جاییکه افراد بتوانند از دوره بازنشستگی خود به آن بیایند و به فعالیت‌هایی بپردازند که در درجه نخست در رابطه با توانایی‌هایشان باشد و بتوانیم آن توانایی‌ها را بشناسیم و رشد دهیم.

با توجه به تجربه چندین ساله‌تان در ارتباط با سالمندان فکر می‌کنید وجود و افرایش چنین مراکزی چقدر ضرورت دارد؟

نیلوفر: نیاز زیادی به ایجاد هرچه بیشتر این مراکز در جامعه احساس می‌شود به ویژه که باید در هر محله چنین مکان‌هایی تاسیس شود تا مسئله رفت و آمد که برای بسیاری از سالمندان ما مشکل بزرگی است، حل شود.

مرجان: دو روز در هفته ما میزبان افرادي هستیم که تحت پوشش بهزیستی هستند. بیشتر آن‌ها کسانی هستند که فرزندان کم توان ذهنی دارند و واقعا از نظر جسمی و روحی نیاز دارند که به این مرکز بیایند. نیاز دارند تا دوباره به آن‌ها اعتماد به نفس داده شود. این قسمت از کارمان هم بسیار زیباست، بهزیستی در این زمینه به ما کمک می‌کند و به اصطلاح یارانه می‌دهد و ما از این جهت ممنونیم اما این کمک‌ها لازم است اما کافی نیست.

فعالیت‌ها و برنامه‌های « مرکز رنگین کمان سپید» برای سالمندان چیست؟

نیلوفر: ما در بخشی از فعالیت‌هایمان روی جسم افراد کار می‌کنیم، یوگا و حرکات اصلاحی از جمله این فعالیت‌هاست. روی برنامه‌های هنری هم به خاطر تخلیه‌هایی که از نظر روحی و روانی دارند تاکید زیادی داریم. نقاشی، خلاقیت‌های هنری، عروسک سازی و قلاب بافی از جمله کلاس‌های هنری ما هستند که روی همه این هنرها به شکل جدیدی کار می‌کنیم. کلاس‌های زبان و کامپیوتر هم برگزار می‌کنیم، برنامه‌های گردشگری نیز داریم. بخش ادبیات مان هم فعال است، تاکنون چند ادبیات نما که تلفیقی از ادبیات و نمایش است به روی صحنه برده‌ایم.

بعد از مدتی آمدن به این مرکز و استفاده از برنامه‌های آن چه تغییراتی در خانم‌های سالمند ایجاد می‌شود؟

مرجان: یکی از خانم‌هایی که به مرکز ما می آید در عرض یک سال برادر، شوهر و پسرجوانش را از دست داد. هر چند یک سال از این اتفاقات تلخ گذشته بود که او به اینجا آمد اما تا شش ماه بعد از آن هم هر وقت به «رنگین کمان سپید» می‌آمد اشک می‌ریخت. رفته رفته تخلیه شد و در برنامه‌ها شرکت کرد. دیروز که به خاطر غیبتش در یکی از کلاس‌ها به او زنگ زدم گفت که اگر به کلاس‌های رنگین کمان نمی‌آمد حالا در بیمارستان بیماران روان بستری بود.

روزهای نخستی که می‌خواستید «رنگین کمان سپید» را تاسیس کنید را به خاطر دارید؟

نیلوفر: سال 80 که می‌خواستیم شروع به کار کنیم خیلی‌ها به ما می‌خندیدند و می‌گفتند که مگر می‌شود یک صبح تا ظهر افراد سالمند را اینجا نگه داشت! نگاه‌شان به یک جای شبانه روزی بود و معتقد بودند که افراد با این سن و سال توانایی یادگیری ندارند. همین الان هم کم نیستند آن‌هایی که همچنان این تفکر را دارند. مثلا وقتی می‌گوییم خانم‌های سالمند دارند زبان یاد می‌گیرند با تعجب می‌گویند: سالمند و زبان!

چرا فقط خانم‌ها در کلاس‌های شما شرکت می‌کنند؟ جای آقایان خالی است.

نیلوفر: آقایان پارک‌ها را دارند و می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند؛ بروند آنجا و شطرنج بازی کنند و دوستان و هم سن و سالان خود را ببینند اما انجام آن برای خانم‌ها دشوارتر است. به علاوه زنان زودتر و بیشتر از مردان جذب مراکزی مثل رنگین کمان می‌شوند، البته ما  فکر می‌کنیم رفته رفته آقایان هم جذب مرکز ‌شوند.

بیشتر خود سالمندان برای ثبت نام در کلاس‌ها می‌آیند یا فرزندان شان آن‌ها را ثبت نام می‌کنند؟

نیلوفر: هر دو شکل را داریم؛ برخی از سالمندان خودشان برای ثبت نام می‌آیند و در مورد بعضی نیز فرزندان شان می‌آیند و مادران خود را ثبت نام می‌کنند.

چرا نام «رنگین کمان سپید» را برای مرکزتان انتخاب کردید؟

نیلوفر: من و خواهرم معتقدیم که خانم‌های سپید مو با وجود اینکه دارند رو به سپیدی می‌دهند اما درون شان پر از رنگ است و ما می‌خواهیم در مرکزمان این رنگ‌ها را بیرون بکشیم. در عین حال که ما باید این رنگ‌ها را کشف کنیم تا به یک سپیدی و یکرنگی و صلح با جهان برسند در درجه اول این سپیدمویان باید با خودشان به هماهنگی و صلح برسند و بعد با جهان. دلیل دیگر نامگذاری مرکز به «رنگین کمان سپید» این است که ما دلمان می‌خواهد بین مادربزرگ‌ها و نوه‌‌ها ارتباط برقرار کنیم، ارتباطی که این روزها کمرنگ‌تر شده، مادربزرگ‌ها آن سپیدی هستند و نوه‌ها رنگین کمان.

گویا ساختمان مرکز قرار است منتقل شود. مکان جدید کجاست؟
 
نیلوفر: ما چندین سال است که به فکر ساختمان جدید هستیم. برای چنین مرکزی مکان خیلی مهم است، اصلا خود مکان باید به گونه‌ای باشد که پذیرنده افراد باشد؛ داشتن حیاطی دلباز که فضای سبز کافی و جای نشستن داشته باشد. در این دوازده سالی که کار می‌کنیم این شرایط را نداشتیم و دلمان می‌خواست زودتر از این می‌توانستیم چنین مکانی داشته باشیم اما متاسفانه نشد. مکان جدید در شرق اصفهان در منطقه چیریان واقع شده، کلنگ ساخت آن نیز 19 خرداد امسال توسط دکتر سعید صادقی، مدیرکل بهریستی استان اصفهان به زمین زده شد.

خیرین نسبت به گذشته، بیشتر جذب کمک در ساخت و راه انداری مراکز فرهنگی شده‌اند، شما چقدر با خیرین در این زمینه ارتباط برقرار کرده‌اید؟

نيلوفر: جا دارد به خیرین محترمی که دلشان می‌خواهد پولشان را در جای خوبی صرف کنند بگوییم که کمک به ساخت مراکز فرهنگی برای سالمندان کاری واقعا خیر است. در زمینه ساخت چنین مراکزی باید همکاری خوبی بین مراکز غیر دولتی و مراکز دولتی و خیرین ایجاد شود. من نمی‌دانم چقدر می‌توانیم روی کمک‌های بهزیستی حساب کنیم اما دلمان می‌خواهد توجه خیرین را هم جلب کنیم، در این زمینه هم داریم تلاشمی کنیم تا فعالیت مان را به آن‌ها بشناسانیم تا بدانند که ما چه کاری انجام می‌دهیم. البته زمین مرکز جدید در چیریان را نیز یک فرد خیر به «رنگین کمان سپید» اهدا کرده است.

بنابر گزارشات و آمارهای جمعیتی، جمعیت سالمند کشور رو به افزایش است. آیا باید به این جمعیت تنها زمانی که به این سن و سال رسیدند توجه کرد؟

نیلوفر: در مرکزمان معتقدیم که قبل از ورود به سالمندی باید برای این دوره آماده شد در واقع همان مسئله مهم پیشگیری بهتر از درمان است مطرح می‌شود. باید از 40 سال به بالا افراد برای ورود به سالمندی آماده شوند و از توانایی‌هایی که دارند و هنوز از بین نرفته استفاده کنند و تا زمانی که فرد درگیر مسائل مشخص پیری نشده بتواند مدام این دوره را به عقب بیندازد.

از کدام کلاس‌ها بیشتر استقبال شده است؟

نيلوفر: از کلاس‌های زبان خیلی استقبال می‌شود، شاید به خاطر نیاز شدیدی که مردم به کلاس‌هایی چون کامپیوتر و زبان دارند استقبال زیادی از آن‌ها می‌شود، ارتباط با دنیای بیرون و دنیای جوان‌ها از دلایل مهمی است که سالمندان جذب این کلاس ها می‌شوند. از کلاس یوگا هم استقبال زیادی شده است. برنامه‌های گردشگریمان هم بسیار مورد توجه قرار گرفته و استقبال بسیار زیادی از آن‌ها شده است. رویکرد ما به گردشگری این بوده که برنامه‌های دیگر را نیز در آن بگنجانیم، مثلا یوگا، نقاشی و ادبیات را با برنامه گردشگری همراه می‌کنیم.

بعد از گذشت دوازده سال از فعالیت «مرکز رنگین کمان سپید» شما از گسترش فعالیت‌ها و برنامه‌هایتان می‌گویید، این انگیزه چگونه مانده و هر روز بیشتر می‌شود؟

نیلوفر: در شروع چنین کارهایی باید کمی بی گدار به آب زد یعنی خیلی نمی‌شود به آن منطقی و با حساب دو دو تا چهار تا نگاه کرد. این عشق است که می‌تواند شما را پیش ببرد و باید تا آخر وجود داشته باشد. به هر حال ما نیز خانه و زندگی داریم و از همان ابتدا می‌دانستیم که برای انجام این کار باید همه چیز را تحت الشعاع قرار دهیم به ویژه که هیچ پولی هم در آن نیست.

مرجان: همان برق نگاه خانمی که می‌گوید اگر اینجا نبودم الان در بیمارستان روانی بستری بودم خیلی در ماندن و بیشتر شدن انگیزه ما تاثیر دارد. سال‌ها به نسل من در خانواده و جامعه یاد دادند که به بزرگ‌تر از خودمان احترام بگذاریم. این طرز تفکر که بخشی از آن اکتسابی بوده و لذتی که این کار به ما داده در ماندن و ادامه کارمان تاثیر دارد. ما به سالمندان مرکزمان می‌گوییم شما گنج‌های ما هستید؛ گنجینه‌های دانایی. باید کنارشان نشست و با آن‌ها حرف زد و از داشته‌ها و نداشته‌هایشان استفاده کرد. حیف است که این ریشه‌ها را از دست بدهیم. اما چیزی که متاسفانه این روزها دیده می‌شود این است که به ازای اینکه بچه‌ها باید به حق خودشان برسند یا اعتماد به نفس شان را افزایش دهیم احترام به بزرگترها دیگر پاک شده و جایی ندارد. باید از همان کودکی به بچه‌ها احترام به بزرگ‌تر را آموخت و از این ریشه‌ها که پر از تجربه هستند استفاده کرد.

به نظر می‌رسد که امروزه برای دوره سالمندی و گذران آن هم باید هزینه کرد.

مرجان: یک اتفاق جدیدی در دنیا رخ داده و آن طولانی شدن دوره سالمندی است. تا همین چند سال پیش وقتی فرد به سن 60 سالگی می‌رسید و کارش را کنار می گذاشت 5 تا 6 سال بعد از آن، از دنیا می‌رفت اما حالا عمر افزایش یافته و اگر برنامه‌ای برای دوره طولانی سالمندی نداشته باشیم با شکست مواجه می‌شویم. سالمندان ما نمی‌توانند در خانه بنشینند و منتظر مرگ باشند.

نیلوفر: واقعا نیاز است که مسئولان بودجه‌ای را برای دوره سالمندی اختصاص دهند و نیز برای این دوره برنامه ریزی داشته باشند. خانم‌هایی که به مرکز ما می‌آیند اکثرا درآمدشان از شوهرشان است و نمی‌توانند به راحتی برای خودشان هزینه کنند، آن‌هایی نیز که بازنشسته شده‌اند و از جیب خودشان هزینه می‌کنند نیز مخارج دیگر و نیز هزینه‌های خاص این سن چون هزینه بیماری و ... دارند بنابراین به راحتی نمی‌توانند بودجه‌ای برای کلاس‌ها و برنامه‌هایی که در مرکز ما ارائه می‌شود بگذارند. اگردولت بودجه‌ای برای مراکزی که در زمینه ارائه خدمات فرهنگی، هنری و آموزشی به سالمندان فعال هستند اختصاص بدهد جمعیت بیشتری از این گروه جذب می‌شوند تا خودشان و جامعه از مزایای این پویایی بهره‌مند شوند. در گذشته خانواده‌ها برای هزینه کردن برای کلاس بچه‌ها مقاومت می‌کردند، مثلا می‌گفتند پول بدهیم که بروند کلاس فوتبال، خوب توی کوچه بازی کنند. اما حالا دیگر این هزینه‌ها عادی و چه بسا لازم شده است، بنابران پدر و مادرها بزرگ‌ترین هزینه‌ها را برای فرزندان‌شان می‌کنند اما مسئله هزینه برای سالمندان که پیش می‌آید مقاومت‌ها و مشکلاتی پیش می‌آید، البته به نظر می‌رسد به مرور زمان خانواده‌ها با این مسئله هم راحت تر کنار می‌آیند.

گفت‌وگو: از ليلا شهبازيان- خبرنگار ايسناي منطقه اصفهان

تجربه ی قصه نویسی نوه ها و مادربزرگ ها در کارگاه 4 جلسه ای " با هم " مرکز روزانه رنگین کمان سپید

در راستای برنامه های " ارتباط میان نسلی" رنگین کمان سپید، در آغاز تابستان، این مرکز کارگاهی در فضای باز،  با هدف ارتباط میان نوه ها، مادربزرگ ها و طبیعت برگزار نمود و یکی از برنامه های خلاق این کارگاه 4 روزه،  نوشتن قصه توسط نوه ها و مادربزرگ ها بود.

قصه ها در این کارگاه هر بار با یک "حس"  آغاز می شدند.

یکبار با حسی که نوه و مادربزرگ از بودن با هم داشتند و روزی با حسی که از لمس کردن عناصری از طبیعت با چشمان بسته می کردند، حسی که نرمی برگ و زبری چوب،  سنگینی سنگ و سبکی صدف در دستانشان از خود به جای می گذاشت و هر حس برای مادربزرگ ها خاطره ای و برای نوه ها تخیلی را بیدار می کرد که آن را با جمع در میان می گذاشتند.

سپس نوه ها و مادربزرگ ها در "دفتر کار"ی که مرکز همراه هر زوج کرده بود، کلماتی را که آن حس به یادشان می آورد ، ثبت می کردند و پس از آن این کلمات جدا جدا که چون بارش ای از باران بر صفحات دفتر نشسته بودند به هم می پیوستند و قصه ای واقعی یا تخیلی را می ساختند .

قصه ای که پاره ای از وجود  نوه و پاره ای از وجود مادربزرگ را در خود داشت.  

معجزه ی قصه نویسی این کارگاه در یاری ای بود که این نوه ها و مادربزرگ ها  بهم می رساندند.

جملات نوه 5 ساله ای به دست مادربزرگ اش دانه به دانه نوشته می شدند و قصه های مادربزرگ کم توانی با سواد نوه ی نو آموخته اش  بر صفحه کاغذ می آمدند. سیالی خیال ذهن نوه ای گیر های ذهنی مادربزرگی  را باز می کرد و صبر مادربزرگ،  هزار راه را  برای جلب نوه اش به  قصه نویسی می پیمود.

و در پایان این قصه ها بودند که چون سنتی کهن توسط مادربزرگ ها و نوه ها، در حلقه ی جمع خوانده می شدند و آغازگر بازی ذهن ها بودند. 

ارتباط میان نسلی - کارگاه چهار جلسه ای " با هم" - 17 تا 28 خردادماه

مرکز روزانه رنگین کمان سپید از 17 تا 28 خرداد کارگاه 4 جلسه ای "با هم " ویژه مادربزرگ و نوه  را در فضای باز و همراه با برنامه های ترکیبی خلاق برگزار نمود.

ارتباط میان مادربزرگ ها و نوه ها و ارتباط آنها با طبیعت یکی از اهداف اصلی این کارگاه بود.

 

 

مراسم کلنگ زنی ساختمان جدید رنگین کمان سپید

در تاریخ نوزدهم خرداد ماه 1393 کلنگ ساختمان جدید مرکز توانبخشی روزانه رنگین کمان سپید در زمینی واقع در منطقه چیریان اصفهان که توسط فرد خیری به این مرکز اهدا شده بود، بر زمین خورد.

این مراسم اولين كلنگ كاري دكتر سعید صادقي مدیر کل بهزیستی استان اصفهان همزمان با ولادت حضرت علي اكبر(ع)، بمنظور ايجاد مركز توانبخشي سالمندان رنگين كمان سپيد بود که با حضور معاون توانبخشي و جمعي از كارشناسان بهزيستي استان اصفهان و انجمن سالمندان، کانون بازنشستگان، مسئولین مراکز فرهنگی غیر دولتی، خیرین و تعدادی از اعضاء پیشکسوت مرکز رنگین کمان سپید برگزار گردید.

در ابتدا دكتر صادقي ، ضمن تبريك اعياد شعبانيه و تبريك روز جوان و تكريم و احترام به تمامي پدربزرگ و مادربزرگ ها كه همان سالمندان جامعه مي باشند.گفت:امروز كلنگي بر زمين خورد، براي آسايش عزيزاني كه جوانيشان را در راه پرورش جوانان، دلير مردان و مديران امروز به پيري رساندند.

دكتر سعيد صادقي ،  با تاكيد بر اين كه  باید در ارتباط گیری و محبت به سالمندان تلاش و سعی‌ وافری داشت تا كمبودي را احساس نکنند، گفت: آشنا کردن سالمندان  با نیازهای روحی، روانی و جسمی دوران سالمندی و تغییر نگرش نسبت به این مرحله از زندگی امري ضروري است.

سرپرست بهزيستي استان اصفهان،  در ادامه با بيان اينكه امروزه توانبخشي سالمندان از نگاه سنتي يعني نگهداري افراد ناتوان به نگاه علمي و توانبخشي جديد تغيير نموده است، گفت: آموزش ميانسالان براي جلوگيري از بحران هاي اجتماعي اهميت بالايي دارد و بايد در اين زمينه گام هاي موثري برداشته شود.

در ادامه خانم نیلوفر هرندي زاده، مدير مركز روزانه توانبخشي رنگين كمان سپيد گفت: ما امروز دور هم جمع شده ايم تا ادامه كار ارائه خدمت به سالمندان را در بعد وسيع تر و در فضايي با امكانات بهتر ادامه دهيم. وي در  ادامه افزود: سال ها تنها "سالمندی سالم" دنبال می شد اما سازمان بهداشت جهانی واژه اختصاصی تری با عنوان "سالمندي پويا" مطرح نموده است، اصطلاحی که  برای بیان و القای مفهومی اختصاصی تر از " سالمندی سالم" و نیز برای شناخت عواملی علاوه بر مراقبت های بهداشتی که بر چگونگی پیری افراد و جوامع اثر می گذارند، به کار گرفته می شود.

سالمندی پویا  یعنی فرآیند بهینه سازی فرصت‌ها برای سلامتی، مشارکت و امنیت به منظور افزایش کیفیت زندگی افراد رو به سالمندی است.

هرندي زاده در ادامه گفت: ما در صدد هستيم فضايي را ايجاد كنيم تا علائق و توانمندي سالمندان را شناسايي و اين توانمندي را پرورش داده و به شكوفايي برسانيم. وي افزود ما رنگین کمان سپید را در سال 1383 با نگاه ایجاد یک "مهد سالمند" تاسیس نمودیم كه امروزه يكي از ملزومات زندگي سالمندي می باشد.

در پایان یکی از اعضای پیشکسوت رنگین کمان سپید از تاثیری که آمدن به این مرکز بر روند زندگی او گذاشته است صحبت نمود.

یوگا در طبیعت باغ غدیر

صبح سه شنبه 16 اردیبهشت ماه، دو کلاس یوگای مرکز، به منظور استفاده  از هوای  دلپذیر بهاری و فضای سبز، در باغ غدیر برگزار گردید . برنامه با گشتی در باغ آغاز شد و پس از آن  به مدت 30 دقیقه  حرکات  یوگا  انجام گرفت .

در پایان، مدیتیشن " کره زمین – مادر "  با هدایت خانم بیضایی اجرا شد  و در پایان شرکت کنندگان  10 دقیقه ای در باغ به پیاده روی پرداختند.

کارگاه " یوگای مادربزرگ و نوه " در مهدکودک ریحانه

چندین سال است که مهد کودک و پیش دبستانی ریحانه  با مدیریت سرکار خانم میرخلف و مرکز روزانه رنگین کمان سپید، کارگا ه ها و اجرا های مشترکی را با هم برگزار می نمایند و همدلی و همراهی مدیریت این دو مرکز و کادر آنها همیشه، هموار کننده و شیرینی بخش این  برنامه های مشترک بوده است.

همکاری های مهد ریحانه با کودکان خردسالش و مرکز رنگین کمان سپید با مادربزرگ هایش انگار دو سوی مسیر زندگی انسان را به هم پیوند می زنند.

مشابهت ها ی دو گروه سنی، خردسال و سالمند،  که این دو مرکز با آنها کار می نمایند همواره قلب  این دو مرکز را بهم نزدیک نموده  و این امکان را برای "ریحانه" و "رنگین کمان سپید"  فراهم می نماید تا با کنار هم قرار دادن  تفاوت های این دو گروه سنی ، عادات جدید را در گروه سنی مخاطب خود ایجاد و تقویت نمایند.

جوانی و لطافت خردسالان و پر تحرک بودن و حرارت وجودیشان با آرامش و پایداری وجود سالمندان در می آمیزد و هر دو را سیراب از انرژی و احساس های جدید می نماید.

سالهاست که مرکز رنگین کمان سپید کلاس ها و کارگا ه های متنوعی را برای ایجاد و تقویت ارتباط میان مادربزرگ ها و پدر بزرگ ها و نوه ها یشان طراحی و اجرا می کند که یکی از مهمترین آنها برگزار ی برنامه های یوگا مشترک میان مادربزرگ ها و نوه هاست.

درتاریخ 24 فروردین ماه با دعوت و برنامه ریزی صمیمانه مهد ریحانه،  مرکز رنگین کمان سپید در این مهد کارگاه 12 نفری برگزار نمود که وجود پر تحرک خردسالان این مهد را در کنار وجود آرامش بخش مادربزرگان آنها قرار داد.

 

یلدا و سنگ های قصه گو

شب یلدا در راه بود و شب شمار یلدایی رنگین کمان سپید بر دیوار مرکز نصب شد و هر روز ، با شمارش معکوس یک شب به شب یلدا نزدیک تر می شد!

در این زمانه نام شب یلدا معمولا هندوانه، انار، آجیل و تشریفات آن را به ذهن می آورد و یادمان می رود که این شب ، شب مادربزرگ ها و پدربزرگ ها و شب قصه است . قصه هایی خلاق که همه را با خود به دنیای خیال خود می کشد.
رنگین کمان سپید از دو هفته مانده به یلدا سعی کرد با گذاشتن کارگاه های "سنگ های قصه "  فضای قصه گویی را به میان مادربزرگ ها و مادران خود بکشد.

اعضا  و پرسنل مرکز در این دو هفته بیشتر کنار هم نشستند و همدیگر را در داستان هایشان غرق نمودند . آنها سنگ ها در دست گرفتند ، لمس کردند و بر رویش نقش کشیدند. جالب بود که هر نقش، دیگری را با خود به سوی  داستان و خاطره ای می کشید و آرام آرام داستان های جدید بافته می شد.


ایده کارگاه "سنگ های قصه " با مطلبی از سایت "کتابک" آغاز شد. در سایت "کتابک" در قسمت کارگاه های قصه گویی مطلبی با عنوان  "تشویق کودکان به داستان گویی با کاردستی هایی از سنگ و رنگ" داده شده بود و دیدن تصاویر سنگ های جادویی قصه و خواندن آن مطلب کافی بود تا ما را برای پیدا کردن سنگ به بستر خشک رود خانه زاینده رود بکشاند.
در پایان به اعضا مرکز پیشنهاد شد با نوه های خود بر روی سنگ های مختلف نقاشی کنند و شب یلدا، سنگ ها را در ظرفی بچینند و همه ی خانواده همراه هم با آنها قصه بسازنند و گرمای قصه گویی را به  جمعشان بکشانند.

با سایت کتابک بیشتر آشنا شویم : http://ketabak.org

منبع : " تشویق کودکان به داستان گویی با کار دستی هایی از سنگ و رنگ " ، http://ketabak.org/tarvij/node/3109

برگزاری کلاس های ویژه "یوگای مادربزرگ و نوه"

  مرکز روزانه رنگین کمان سپید کلاس های ویژه "یوگای مادربزرگ و نوه" برگزار می کند.

این مرکزدر راستای دستیابی به یکی از اهداف خود که همانا تقویت پیوند میان نسلی می باشد، از سال 1390 به همت خانم مریم بیضایی مدیر گروه یوگای مرکز، برای اولین بار کلاس های ویژه ای تحت نام "یوگای مادربزرگ ونوه" طراحی نمود.

این مرکز پیش از این نیز به منظور نیل به این هدف، برنامه هایی چون بازی های مادربزرگ و نوه ، ساخت اسباب بازی و عروسک های قدیمی توسط این دو نسل ، انتقال دانش خانگی توسط مادربزرگ و پدربزرگ به نوه مثل شیرینی پزی ، دوخت های ساده ، تعمیر دوچرخه و ... برگزار نموده است .

در "یوگای مادربزرگ و نوه" آغوش مهربان مادربزرگ ، رشد عاطفی کودک را سبب شده و کودکی کردن نوه، باعث نوازش و بیداری کودک درون مادربزرگ ، می شود.

تا کنون جهت معرفی بیشتر یوگای مادربزرگ و نوه ،رنگین کمان سپید در پیش دبستانی " ریحانه" و دبستان " پرسش " برنامه هایی اجرا نموده است.

دور جدید کلاس "یوگای مادربزرگ ونوه" روزهای یکشنبه و سه شنبه  ساعت 5 تا 6 عصر ، برگزار می گردد.

شروع  کلاس سه شنبه 12/9/92 می باشد.

در صورت تمایل به ثبت نام در کلاس و یا کسب اطلاعات بیشتر، می توانید با شماره 6271678 تماس حاصل نمایید.

                                                    

سبزگردد شاخساران کهن

اولین نمایشگاه هنر سالمندان
آثار هنرجویان مرکز روزانه رنگین کمان سپید
 

زمان 30 شهریور تا 3 مهر
ساعت : 8 تا 10 صبح ها و 5 تا 8 بعد از ظهرها

 
تا پایان نمایشگاه فقط 2 روز دیگر مانده
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

1 , 2 , 3 , 4 , 5 ,
 
 

   آدرس: صفهان - جاده آبشار سوم - بلوار اشکاوند - بعد از پل راه آهن - ابتدای چریان - کوچه شهید جمشیدی ( یخچال) - پلاک 898

تلفن : 38583449- 031

موبایل مرکز : 09036005996

تلگرام :https://t.me/mahdesalmand

اینستا :https://www.instagram.com/ranginkamanesepid

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به موسسه رنگین کمان سپید می باشد.