فارسی English 1400/03/31
اگر رویایی در سر داری به دنیا بیاورش و آن را زندگی بخش.
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
 
تازه های ترویج
پیوند ها

ورود به بخش کنترل پنل

اصفهانگردی  و گردشگری های یک روزه و چند روزه خارج از شهر، از بخش های شاد و پویا و پرطرفدار مرکز رنگین کمان سپید می باشند که توسط یکی از اعضای فعال مرکز، اداره می گردد.

این سفرها ویژه میانسالان و سالمندان مناسب سازی شده اند و شادی ، آرامش ، آشنایی با مکان ها و محیط های طبیعتی جدید را همراه خود دارند. 

گردشگری : تور یکروز" پل کله- چالشتر و پل زمان خان "

صبح روز سه شنبه 2 اردیبهشت ماه تعداد 80 نفر از اعضا مرکز رنگین کمان سپید، برای گردش یک روزه " پل کله- چالشتر و پل زمان خان " رهسپار شدند.

در ابتدا از مناظر زیبای پل کله دیدن کردند و پس از آن، ناهار را در یکی از رستوران های شهرکرد صرف نمودند.

در چالشتر از مسجد و قلعه خان دیدن کردند.

و در نهایت در راه برگشت به اصفهان، عصر در کنار پل زمان خان استراحت کوتاهی در کنار رود همیشه جاری آن داشتند.

گردشگری : دیدار مرکز رنگین کمان سپید از کتابخانه " گنجینه بهار" روستای پوده

بنا به دعوت خانم بنفشه نفیسی موسس و مدیر کتابخانه "گنجینه بهار" در روستای پوده، گردشگری ویژه گروه ادبیات موسسه ترتیب داده شد این برنامه با توجه به اهداف موسسه شامل افزایش ارتباط بین نسل ها، ترویح کتاب و کتابخوانی و به بهانه شب یلدا و نقش ویژه مادر بزرگها در این شب انجام گرفت.

صبح جمعه 22 آذر ماه 1392  پانزده نفر از اعضا موسسه  به طرف روستای پوده واقع در 25 کیلومتری شهرضا حرکت کردند. در ساعت 9:45 با استقبال دلپذیر از طرف مسئولین و بچه های کتابخانه روبرو شدند. توی ایوان میز دم راهی با قران و آب و آینه بما خوش آمد می گوید و داخل سالن ، ردیف کتابهای خوش آب و رنگ کودکانه مثل سربازانی که در لوله های تفنگشان کلمه های مهربانی و دوستی و مهر را نشانده اند بما خیره می شوند . همه مادر بزرگها روی صندلی های دور میز می نشینند و همه بچه ها دور تا دور آنها حلقه می زنند ، بچه ها معطل نمی شوند و بلا فاصله چند تا چند تا می دوند سر میز کوچک کنار سالن تا کتابها ی خوانده شده را بدهند و کتاب جدید بگیرند .

روی میز بزرگ سالن مطالعه با خوردنی های مخصوص شب یلدا تزیین شده بود منظره زیبایی از اجتماع مادر بزرگها و کودکان و نوجوانان بوجود آمد پس از خوش آمد گویی مدیر و توضیحاتی پیرامون شکل گیری کتابخانه ، دو نفر از نوجوانان شعر خواندند و سپس قسمتی از داستان زال و سیمرغ توسط دو نفر از مادر بزرگها  بصورت نقالی اجرا شد.

متل ترانه ای با همکاری رنگین کمان و یکی از اهالی روستا پشت چرخ  ریسندگی و همراهی مدعوین اجرا شد.

سپس اعضا رنگین کمان به راهنمایی پزشک موفقی که دوران کودکی خود را در این روستا سپری کرده بود از نقاط دیدنی آن مثل خانه قدیمی و موزه، خانه اربابی؛ مسجد جامع و بازار کهن آن بازدید کردند و اطلاعات جالبی را کسب نمودند.

ناهار در خانه - باغ یکی از اعضا فعال موسسه که با روی خوش و صمیمی پذیرای افراد بودند سرو شد و پس از آن ساعاتی را به گپ و گفت و بیان خاطره  پرداختند.

 برای اطلاع از برنامه ها و اهداف کتابخانه گنجینه بهار میتوانید به آدرس "  http://ganjinehbahar.blogfa.com " رجوع کنید.

گردشگری : تور یک روزه ورزنه ویژه کلاس های یوگا

روز یکشنبه 16 آذر ماه 1392 ،چهل و چهار نفر از بانوان مرکز رنگین کمان سپید که اکثرا در کلاسهای یوگا شرکت می کردند به گردش یکروزه در شهرستان ورزنه رفتند. در ابتدا از پل تاریخی استاد سیف و برج ها ی کبوتر منطقه بازدید بعمل آمد .

توقف بعدی در کویر و انجام یوگا و مدیتیشنی ملایم بود که گرچه کوتاه اما بسیار لذتبخش و اثر گذار بود.

پس از کویر راهی مکانی به نام گاو چاه شده. محلی که به روش سنتی و با استفاده از گاو کوهان دار  آب از چاه کشیده میشد نکته قابل توجه این بود که گاو با آوازی که گاو بان زیر لب زمزه میکرد حرکت می نمود.

سپس در رستورانی کوچک اما باصفا ناهار سرو شد. دیدار و نیایش  از مسجد جامع ورزنه حس و حال عجیب آرام بخشی را فراهم آورد مسجدی که بی شباهت به مسجد شجره نبود .

در انتهای برنامه دیدار از ارگ قورتان تجربه ای متفاوت، زیبا و جامعی را برای یک گردش یکروزه رقم زد که تمامی تنش ها و استرسها را تخیله کرد و از فضای بی نظیر اطراف  انرژی حیاتی کسب شد.

گردشگری : ریشه ها و هنر محیطی در باغ خانم پرورش

روز یکشنبه 3 آذر ماه گردشگری ریشه ها و هنر محیطی در باغ خانم پرورش برگزار شد.

گردشگری : تور یک روزه ابیانه ویژه گروه زبان انگلیسی

تعداد 43 نفر از شرکت کنندگان در کلاسهای زبان انگلیسی در تور یک روزه ابیانه شرکت کردند؛ 70% افراد از کلاسهای person to person و 30% از کلاسهای let’s go بودند. قبل از حرکت جزوه دو صفحه ای درمورد ابیانه در اختیار افراد قرار داده ­شد.

در ابتدای حرکت توضیح کوتاهی درمورد تور توسط خانم نکویی ارائه و سپس صبحانه صرف شد. پس از صبحانه سرکار خانم نکویی پیرامون تاریخچه­ی ابیانه ، معماری، زبان، لباس، آداب و رسوم و دلائل شاخص شدن این روستا به عنوان یکی از چهار روستای مطرح و به ثبت رسیده ایران توسط سازمان یونسکو (UNESCO) توضیحاتی به زبان انگلیسی ارائه دادند.

سپس برخی از شرکت کنندگان خود را معرفی و به سوالات دوستانشان به زبان انگلیسی پاسخ دادند. پس از ورود، خانم نکویی درمورد مساجد، یکی از آتشکده های به جا مانده ، امامزاده، سبک معماری، خانه ها و نقوش درب خانه ها توضیحاتی ارائه دادند.

بعد از بازدید از امامزاده ، خانمها گشتی در کوچه باغهای زیبای ابیانه داشتند و در قسمتی خارج از روستا که طبیعتی بسیار زیبا داشت و می شد نمای کاملی از روستا را مشاهده نمود تامل نمودند.

در ساعت 14 به رستوران (( ویونا)) در نزدیکی ابیانه رفتند و ناهار را آنجا صرف نمودند. پس از کمی استراحت و خرید در ساعت 16:30 به سوی اصفهان بازگشتند.

در این سفر علاوه بر اینکه عبارات و واژه های انگلیسی در ذهن زبان آموزان تقویت شد، تجربه بودن با دوستان در طبیعتی که پاییز زیباییش را بیشتر جلوه گر ساخته بود روزی فراموش نشدنی را در خاطرات افراد بوجود آورد.

 

برگرفته از گزارش مدیر گروه زبان سرکار خانم طغیانی

گردشگری : سفر 3 روزه به مشهد مقدس

مجبورشدم به هرکسی روبزنم

درمحضر هرغربیه زانوبزنم

تحقیرشدم چونکه فراموشم شد

یک سربه رضا(ع) ضامن آهوبزنم

 

در تاریخ 5/8/92 به همراه 27 نفراز اعضاء مرکز طی یک سفر هوایی راهی مشهد مقدس شدیم. پس ازاقامت درهتل وکمی استراحت به زیارت حرم امام رضا رفتیم. برای من که بعد از 12 سال به مشهد آمده بودم بسیار حس دلپذیری بود. احساس می کردم در صحن مکه قدم برمیدارم. شبها باچند تن ازدوستان به حرم می رفتیم در آن فضای روحانی نماز و دعا می خواندیم.  بودن در آنجا آرامش خاصی به ما می داد ودر برگشت احساس سبکی می کردیم.

فردای آن روز به طرقبه و بعدازظهر روز بعد هم به آرامگاه فردوسی در طوس رفتیم.

شب آخربرای خداحافظی با امام رضا به زیارت ایشان رفتیم درحالیکه باران زیبایی شروع به باریدن کرده بود  و ریزش رحمت الهی ما را غرق شادی نمود. از امام رضا سلامتی و شفای بیماران را خواستیم و اینکه همه به حاجات دلشان برسند.

واقعا این درست است که می گویند درسفردوستان خود را بهترمی شناسید. همه خوب و همراه بودند .

غذا و کیفیت هتل خوب بود و کارکنان هتل هم برخورد خوبی داشتند . در این سفر یکی از خانمها به همراه نوه مهربانش آمده بودند که در طول سفر لحظه ای از مادربزرگش غافل نبود و دائما مراقب ایشان بود و جا دارد به خاطر این ارتباط زیبا به آنها تبریک بگوییم.

بودن درکنارمادران وعزیزانی که با یک دنیا تجربه، گیسوهایشان سپید ودل هایشان پرازحرف های قشنگ بود برای من افتخار و درسی بود بزرگ.  بردستان تک تک این عزیزان بوسه می زنم و برهمت زنانه شان صد آفرین وخدا قوت میگویم وخوشحال ومفتخرم که دراین سفرمعنوی همسفران وصف ناپذیری چون آنان داشتم.

 

به قلم خانم پروین ثمر

در ادامه نظرات چند تن از همسفران آورده شده است:

خانم اخوت : سفری فراموش نشدنی بود  در کنار همسفران صمیمی ومهربان. چگونه قدر این نعمت را بدانم.  تشکرم را تقدیم میدارم .

خانم علوی : این سفر روحانی و تفریحی توام با باران زیبا بسیار خوش گذشت و با دوستان زیادی آشنا شدیم. ازخانم ثمر که لطف کردند و مسئولیت و همراهی در این سفر را پذیرفتند بسیارممنویم .

خانم مرادی : مسافرت خوبی بود و درکناردوستان خیلی لذت بخش بود . هوای مشهد بسیار عالی بود ومثل اصفهان آلوده نبود . حتی نفس کشیدن درمشهد هم عبادت بود .

خانواده مهربان میرلوحی : از رنگین کمان به خاطرهدیه دادن رنگ های زیبایش متشکریم: به خاطرقصرنیلی اش، حرم سبزش، آسمان آبی اش، محبت قرمزش، دوستان بنفشش و دلهای روشن به رنگ زردش ممنویم .

 

گردشگری باغ صدف

باغ بانوان صدف بر روی تپه های جوار ترمینال صفه واقع شده است و همین ویژگی خاص او باعث گردیده چشم اندازی زیبا از شهر اصفهان را داشته باشد. هرچند شیب جاده اش برای زانوانی که درد دارند مناسب نیست!

 

در باغ، گل های رز خود نمایی می کردند و بوی یاس های امین الدوله همه جا پیچیده بود . در گوشه ای از آن ، برنامه ی ایروبیک بود و در گوشه ای دیگر بچه های دبستانی که برای اردو آمده بودند، لابلای درختان اش جیک جیک می کردند!

 

اگر نگهداران این باغ سبز و با صفا هم با فضای بهاری اش همراه شده بودند و گشوده تر و همراه تر رفتار می نمودند دیگر نقصی در فضای دلنشینش نبود.

از حدود 9 صبح کم کم دور هم جمع شدیم و قرار شد تا ساعت 10 هر کس به حال خود باشد. عده ای در زیر آلاچیقش چایی نوشیدند و گپ زدند، بعضی به صف ایروبیک پیوستند و جمعی در باغ چرخی زدند.

 

ساعت 10 دیگر بیشتر خانم های کلاس یوگا و نقاشی یکشنبه های موسسه آمده بودند .سرکار خانم هرندی زاده شعری از فریدون مشیری خواندند که بوی بهار را با خود همراه داشت . پس از آن سرکار خانم بیضایی برنامه یوگا را شروع نمودند. همگی گرد ایستادند و فضای سبز بین درختان را رنگین کمانی نمودند. پس از حرکات یوگا که ترکیبی از حرکات انفرادی و جمعی بود، هنرجویان کلاس نقاشی مشغول کار شدند و با راهنمایی های سرکار خانم نوشین نفیسی، هر یک گوشه ای از باغ را به تصویر در می آوردند .

 

جالب است که ابزار رنگین نقاشی از کودکی تا بزرگسالی، شوری را در دل می اندازد که دیگر قرارت نیست تا با آنها مشغول کشیدن شوی. این شور تعدادی از خانم هایی که در کلاس نقاشی موسسه شرکت نمی نمودند را در باغ به سوی خود کشید و آنها هم دستی به قلم بردند .

 

برنامه رسمی موسسه ساعت 12 پس از قدم زدن در باغ و چرخ زدن در میان گل هایش به پایان رسید اما تعدادی از خانم ها با خود ناهاری سبک آورده بودند و تا بعد از ظهر مهمان زیبایی آنجا بودند.

اردوی بهشت در اردیبهشت

بگذار از ریشه های بلند و بارورت بنوشم.

بگذار زیر سایه ی برگ های پهن و سبزت بیارامم.

روز پنجشنبه اردیبهشت 92 برابر است با روز تولد حضرت فاطمه- دخت پیامبر- زنی که می تواند و می باید الگوی ما باشد در همه ابعاد زندگی، چه در مادر بودن، چه در زن بودن، چه در اجتماع و چه در خلوت و سکوت خانه.

در چنین جشن و سروری، «رنگین کمان سپید» هم به جای اهدا هدایایی چون در و یاقوت یا گل و گلدان به اعضا اصیل و قدیمی خود، آنها را به یک مهمانی ساده و صمیمانه در باغ خیام باشی دعوت کرد:     از میدان می گذری، می پیچی به دست راست، اولین کوچه سمت راست، "باغ" آنجاست، در باز گذاشته شده، قدم همه به چشم.

از سر کوچه همه جا آب و جارو شده ، در کامل گشوده است، فواره ها باز است، آب در استخر بزرگ می غلطد و ریز ریز می خندد، چگونه تو نخندی !

"ریشه ها"، تن به آب و خاک و آفتاب سپرده اند، بی هیچ دغدغه ای با هم اند،پنجه در پنجه هم، چشم در چشم، می توانند اشعار فولکوریک را که برای هر پدیده ای سروده شده به یاد آورند، می توانند صدا سر دهند،می توانند از رویاهای کودکی و آرزوهای کنونی که بهانه های کوچک هستی است بگویند، می توانند روی شن ریزه های باغ قدم بزنند و به آواز دلربای پرنده ها گوش بسپرند، می توانند آزادورها، همدیگر را دوست بدارند و آهسته با دستهای همدیگر غبار غم از دلها پاک کنند.

از خانم خیام باشی و همه همراهان و همکاران سپاسگزاریم.    

بهاری که در انتظارش بودیم، آمد. حسش کردید؟

بهاری که در انتظارش بودیم، آمد. حسش کردید؟

حالا دیگر درخت ها جوانه کرده و شکوفه ها در آمده اند و گرده ها با باد به این سو و آن سو می روند.

اما در 21 اسفند ماه در آستانه بهار، آنزمان  که در گردشگری رنگین کمان سپید هر کدام برای مدیتیشن درختان را در آغوش کشیدیم ، پس از این تماس چند جمله از حسمان بر کاغذ نوشتیم. از حس تماسمان با درختی که درزمستان بود در انتظار بهار.

اینک چند نمونه از این نوشته ها را در زیر می آوریم تا شما هم با حس ما همراه شوید.

نوشته اول:  اهلی کردن درخت / احساس حمایت قوی از کسی را می کردم / زبری زیبای او را/ احساس دست و پنجه نرم کردن با فراز و نشیب زندگی بود/ حس خنکی را از درخت می گرفتم و گرمای دستهایم را به او می بخشیدم.

نوشته دوم : احساس دارم که درخت با من حرف می زند / وقتی که کنار درخت ایستادم حسی را داشتم که زمانی که با بچه ام حرف میزنم.

نوشته سوم : مثل درخت پوستم را کلفت کنم تا بتوانم در برابر مشکلات ایستادگی کنم و رشد کنم.

نوشته چهارم : انگار نبض حیات را گرفته ام / نبض من و درخت با هم می زنند/ جریان خون من و جریان حرکت شیرابه را در آوند درخت یکی می دانم / گویی من هستم که دارم بیدار می شوم ،جوانه می زنم و سبز می شویم/ دستان من و درخت یکی می شوند تا ستاره چین آسمان بیکران شوند.

نوشته پنجم: ابتدا حواسم دقیق تر شد/ صدای پرنده ها، آب ، حس نسیم و سراسر لذت بعد از لمس درخت حس کردم/  دلم می خواهد سرم را بگذارم روی شانه اش و بخوابم.

نوشته ششم : از حس کردن درخت دلم گرفت احساس کردم خیلی پیر شده، خیلی نیاز دارد یکی بغلش کند ، نوازشش کند، موهایش را، چروکهایش را ناز کند و شاید لبهایش را به لبخندی باز کند، از این همه نیازش و این که دلش بغل می خواست،  دلم گرفت چه خوب شد که بغلش کردم نوازشش کردم و سرم را به سرش گذاشتم.

نوشته هفتم : حس کردم درخت از خواب بیدار شده و زندگی را شروع کرده من هم از این درخت باید یاد بگیرم.

شما هم درختان بهاری در آغوش گیرید و دل به این تماس بسپارید و از حستان با ما بگویید.

 

گردشگری در باغ خانم پرورش

چند روز پیش در صبح دوشنبه 21 اسفند ماه ، جمعی از دوستان موسسه به باغ خانم پرورش رفتند

 تا در نزدیکی عید دل خود را شاد و خانه تکانی کنند، همان طور که شکوفه های درختان به پیشواز بهار می روند.

این برنامه در حقیقت گردهمایی اسفند ماه بود به به اقتضای نزدیک شدن بهار باغ زیبای و دلگشای خانم پرورش برای مکان انتخاب شد . در این برنامه مطابق هر بار ایاتی از قران مجید تلاوت و ترجمه شد.

 سپس خانم مدیر موسسه گزیده ایی از برنامه هایی که در سال 91 در موسسه اجرا شده بود را معرفی نمودند.

 و در ادامه سرکار خانم پروانه ثمر قطعه هایی را با فلوت نواختند.

 که بعضی از بانوان با خواندن شعر ایشان را همراهی نمودند

 و سپسگردشگری با مدیتیشنی آرام بخش شروع شد که در آن خانم ها با بغل کردن درختان گرمای آن ها و آمدن بهار را با تمام وجود حس کردند،

 

 گردش در باغ، خواندن سروده های دلپذیر و ... در زیر آفتاب دلنشین بهاری از دیگر برنامه های این گردشگری بود.

 در آخر پس از خوردن نهاری دلپذیر در جمع دلپذیر دوستان و استراحتی کوتاه پس از آن دوستان موسسه ای به سوی خانه روانه شدند.

1 , 2 , 3 ,
 
 

   آدرس: صفهان - جاده آبشار سوم - بلوار اشکاوند - بعد از پل راه آهن - ابتدای چریان - کوچه شهید جمشیدی ( یخچال) - پلاک 898

تلفن : 38583449- 031

موبایل مرکز : 09036005996

تلگرام :https://t.me/mahdesalmand

اینستا :https://www.instagram.com/ranginkamanesepid

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت، متعلق به موسسه رنگین کمان سپید می باشد.