تاریخچه تاسیس

پدربزرگ همدم گلها بود. او پزشکی حاذق بود. او عاشق پیاده روی و کوه نوردی بود. همچنین حامی همسر، فرزندان و همه اقوامش بود.

در دوران بازنشستگی، پدربزرگ نیاز به کمک خانواده داشت و اعضای خانواده میخواستند او از اینکه همچنان دوست داشتنی است مطمئن باشد و احساس تنهایی نکند.

در این دوران همانطور که  خانه نشینی برای پدربزرگ عزیزمان دشوار بود، حذف فعالیتها و امور روزمره هم برای ما سخت بود.

خیلی خوب بود اگر پدربزرگ می توانست مدتی از روز را به مکانی شاد می رفت و اوقاتش را به باغبانی و ورزش و نقاشی و سایر چیزهای مناسب سنشان می گذراند.

در این زمان ایده جدیدی به ذهن ما خطور کرد. رویای ما این بود که مکانی را برای همه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها ایجاد کنیم تا برای سن سالمندی آماده شوند و با ویژگی های این سن روبرو شوند، مکانی راحت برای معاشرت با همسن و سال های خود داشته باشند و برخی فعالیت ها را با توجه به نیازها، توانایی و استعدادهایشان انجام دهند.

پدربزرگ عزیزمان الان در بین ما نیست، اما به لطف حمایت ها و تشویق دوستان، موفق شدیم مرکز رنگین کمان سپید را در شهرمان (اصفهان) تأسیس کنیم. مرکزی شاد که به اعضا اجازه می دهد رنگین کمان درونی خود را به نمایش بگذارند و به وحدت سفیدی برسند.

دکتر ابوتراب نفیسی

مرکز آموزشی و توانبخشی روزانه رنگین کمان سپید ویژه سالمندان (اولین مهد سالمند در اصفهان)، فعالیت فرهنگی آموزشی خود را در بهمن ماه ۱۳۸۰ آغاز کرد و از سال ۱۳۸۵ با مجوز رسمی از سازمان بهزیستی  کشور به فعالیت خود ادامه می دهد. این مرکز در بهمن ماه ۱۳۹۰ موفق به دریافت گواهینامه تضمین کیفیت ISO: 9001:2008  شد و همچنین در سال ۱۳۹۱ به پاس کوشش خلاق در باروری اندیشه علمی و ایجاد ارتباط مستمر بین نسلی جایزه ترویج علم را کسب نمود. در سال ۱۳۹۴ نیز رنگین کمان سپید توانست یکی از برگزیدگان دومین دوره جایزه ترویج کتابخوانی گردد.

در اسفندماه ۱۳۹۶ گروه تئاتر مرکز توانست با بازی زیبای اعضای مرکز در جشنواره تئاتر معلولان و سالمندان آفتاب چندین جایزه نصیب خود نماید.

درسال ۱۳۹۷ کتاب “سبزگردد شاخساران کهن” که شامل دستاوردهای بیش از ۱۵ سال فعالیتهای فرهنگی با سالمندان در مرکز می باشد به چاپ رسید.

درطول این سالها چندین نمایشگاه از آثار هنری و نقاشی بانوان سالمند مرکز در اصفهان، تهران و خرم آباد برگزار گردید که بسیار مورد توجه عموم قرار گرفت.

لازم به ذکر است از مهمترین اهداف این مرکز فراهم آوردن اوقات خوش و سرشار از زندگی برای افرادی است که دوران بازنشستگی را می گذرانند. به عبارت دیگر ایجاد سلامت روان و کاهش پارامترهایی چون اضطراب، افسردگی و اختلال در عملکرد اجتماعی اهداف روانشناختی بوده که در تمام فعالیتهای مرکز موردتوجه قرار گرفته است. همچنین سلامت جسمی افراد مدنظر بوده است که از طریق کلاسهای یوگا در تقویت عضلات و هماهنگی ذهن و جسم انجام گرفته است و جهت تقویت تمرکز و حافظه از طریق برگزاری کلاسهای یادآوری خاطرات و زبان کوشیده ایم علاوه بر اینها به دلیل پیشرفت سریع تکنولوژی و تاثیر آن بر  همه ابعاد زندگی شخصی و اجتماعی برگزاری دوره های آموزش کامپیوتر و موبایل و سایر ابزار ارتباطی جهت عقب نماندن سالمندان از سیر تحولات ارتباطات انجام گرفته شده است. درکنار این آموزشها، به گردشگری ، هنر و موسیقی درمانی برای نشاط و شادابی سالمندان توجه ویژه شده است.